2019 Picture the Music Top 100 winners

Grade First Name Last Name School Name of Artwork Award
K Kylee Burton Emge Elementary School Ghost Ballet St. Louis Symphony Award
K Emerson Cooper Madison Park Elementary My Mom is Gone, I Miss Her Blue Ribbon
K Jack Coughlin St Ambrose Catholic School The New Special Recognition
K Vaughn Haberer St. Paul Catholic School The Fireplace with Fireballs Special Recognition
K Aaron Stallings Flint Hill Elementary School People Special Recognition
K Jackson Walls Dardenne Elementary School Evil Eyes Special Recognition
1 Katherine Begley Emge Elementary School Fire Ridden Dance Blue Ribbon
1 Kiera Boyle Flint Hill Elementary School Shape and Lines Special Recognition
1 Ashlyn Fish Willard North Elementary The Golden Sun Special Recognition
1 Yulek Hulse St Roch Catholic School The Animal Picture Special Recognition
1 Amos Krieger Saul Mirowitz Jewish Community School Animals St. Louis Symphony Award
1 Ryder Maguire Madison Park Elementary Dancing with Fire Special Recognition
1 Audrey Nailor St Ambrose Catholic School I love Color Special Recognition
1 Robbie Rodriguez Gerald Elementary School Fire Dance Special Recognition
1 Eli Sandhaus Rock Creek Elementary School Ghost in the Fire Blue Ribbon
1 Naomi Sherman Saul Mirowitz Jewish Community School Blasting Fire Blue Ribbon
2 Lauren Becknell Willard North Elementary The Forest Fire Special Recognition
2 Snir Ben-Abraham Saul Mirowitz Jewish Community School Infiniti Special Recognition
2 Dominic Bommarito Eureka Elementary School The Conducter Blue Ribbon
2 Emily Buchok Dardenne Elementary School The Scary Ghost Special Recognition
2 Evon Cotter Eureka Elementary School Dancing Around the Fire Blue Ribbon
2 Hailey Davenport Eureka Elementary School Awesome Cool Band St. Louis Symphony Award
2 Finnley Gagen Freeburg Elementary School The Titanic Special Recognition
2 Mack Harber Ridge Meadows Elementary School Festival of Fire Special Recognition
2 Gabe Hasty Hillsboro R-3 Primary The Fire Art Special Recognition
2 Zophia Kulikowski St Justin Martyr School The Fox Feeter Special Recognition
2 Emma Meyer St. Paul Catholic School Crown of Fire Special Recognition
2 Olivia Monahan Ridge Meadows Elementary School The Fire Drums Special Recognition
2 Peyton Myers Highland Primary School The Lion Special Recognition
2 Olivia Neske Highland Primary School Colorful Lows and Highs Special Recognition
2 Graciella Ray Orchard Hills Elementary School The Art of Music Special Recognition
2 Kerri Steele Ridge Meadows Elementary School Master of Music Special Recognition
2 James Ventimiglia Hillsboro R-3 Primary The Fire Flame Special Recognition
2 Reese Vogelsang Ridge Meadows Elementary School Fire Love Blue Ribbon
2 Abigail Wallach Eureka Elementary School I Can Do Anything Better Than You Special Recognition
3 Addylen Ahart Rock Creek Elementary School The Ghost and the Girl Blue Ribbon
3 Isabella Bates Mullanphy - Botanical Garden ILC Elementary Fire Beat Special Recognition
3 Ben Crouch Rock Creek Elementary School The Falling Beehive Blue Ribbon
3 Ximena Cruz Orchard Hills Elementary School Musical Fire Dance Blue Ribbon
3 Owen Curtis Dardenne Elementary School Ghosts of the Night St. Louis Symphony Award
3 Claire Delehanty St Ambrose Catholic School Shapes of Fire Maestro
3 Ellie Diehr Our Lady Of Lourdes Catholic School Fire Special Recognition
3 Riley Flynn Emge Elementary School The Shining Ghost Special Recognition
3 Omarion Hogan Moline Elementary School The Ritual Special Recognition
3 Emme Johnson Mullanphy - Botanical Garden ILC Elementary Shapes of Fire Special Recognition
3 Charlotte Kittner Our Lady Of Lourdes Catholic School Burning Spark of Love Special Recognition
3 Eden Lui St Ann Catholic School Spaghetti Special Recognition
3 Addison Nation Wellsville-Middletown Elementary School Firedance Wedding Special Recognition
3 Haleigh Persinger Southern Boone Elementary School The Fire Dance Blue Ribbon
3 Charlotte Reyes J. D. Colt Elementary School Dancing on Jupiter Special Recognition
3 Noel Schwartz St Mary's Catholic School The Midnight Fire Special Recognition
4 Elliana Chavez Dardenne Elementary School Spinning Flames Special Recognition
4 Rylee Cummins Dardenne Elementary School Into the Fire Dance Blue Ribbon
4 Janiya Easley Moline Elementary School Bowl of Fire St. Louis Symphony Award
4 Maddie Hucker Flint Hill Elementary School The Fire Special Recognition
4 Tallulah Jensen St Peter Catholic School Native American Spirit Dance Special Recognition
4 Addison Lohrke Victory Christian Academy Flaming Strings Special Recognition
4 Autumn Miller Southern Boone Elementary School The Flame of Heart Special Recognition
4 Abigail Perhacs Emge Elementary School Hearts and Fire Blue Ribbon
4 Aidan Petscher Pocahontas Elementary School Devilish Special Recognition
4 Malin Redman Flint Hill Elementary School The Darkness Special Recognition
4 Kallie Reiber Orchard Hills Elementary School The Fire Dancer Special Recognition
4 Will Rivers St Roch Catholic School The Party Special Recognition
4 Lena Schengbier Beaufort Elementary School The Eye of the Fire Blue Ribbon
4 Ben Seay Grantfork Elementary The Artist's Masterpiece Special Recognition
4 Marisha Wilson Lexington Elementary The City of Life Special Recognition
5 Lyla Apke Teutopolis Grade School The Rose Special Recognition
5 Pryce Bonnot Southern Boone Elementary School The Music of the Fire Special Recognition
5 Kennedi Buie Halls Ferry Elementary School The Beginning and the End Blue Ribbon
5 Maddy Burton St Francis of Assisi School Double Sided Special Recognition
5 Katherine Byergo Claymont Elementary School The Fire Ballet Blue Ribbon
5 De'Niyah Byndom Moline Elementary School Fire Drums Blue Ribbon
5 Hadde Catizon Flint Hill Elementary School Kaleidoscope Blue Ribbon
5 Ella Early Claymont Elementary School Azar's Song Special Recognition
5 Haven Francis Halls Ferry Elementary School The Dancing Girl and The Magical Fire Special Recognition
5 Wyatt Goeckner St Paul Lutheran School Conducting the Fire Special Recognition
5 Armond Gordon Moline Elementary School Rings of Fire Blue Ribbon
5 Carter Green Hawthorn Elementary School Calming Songs Special Recognition
5 Adam Harfst Claymont Elementary School Dancer #1 Special Recognition
5 Jedidiah Heras Elsberry / Ida Cannon Middle School Fuego Fiesta Special Recognition
5 Tamaria Jordan Moline Elementary School Reflection Special Recognition
5 Jacob Oscar Dardenne Elementary School Light of the Night Special Recognition
5 Molly Rausenberger Claymont Elementary School Royal Explosion Blue Ribbon
5 Natalie Shinabery Daniel Boone Elementary School Charlie and Mittens Blue Ribbon
5 Andrew Singleton Beaufort Elementary School Small Town, Big Fire St. Louis Symphony Award
5 Zinaya Ward Moline Elementary School The Flaming Ribbon Special Recognition
5 Kara Wilson Hawthorn Elementary School Musical Colors Special Recognition
5 Nellina Zapryanov Owensville Elementary Fire Bomb Special Recognition
6 Nadia Baer St Rose Grade School The Blazing Music Blue Ribbon
6 Mackenzie Beam Northwest Valley Middle School The Dance of Spain Special Recognition
6 Savanna Belt Northwest Valley Middle School The Power of Music Maestro
6 Indigo Brown St Roch Catholic School Whirlwind Blue Ribbon
6 Lily Goebel St Rose Grade School Blazing Bombfire Special Recognition
6 Layla Hess Thomas Jefferson Middle Firey Flute St. Louis Symphony Award
6 Zach Laughlin Covenant Christian School  Lava Dragon Special Recognition
6 Elyse Patient Northwest Valley Middle School Life of Manuel Blue Ribbon
6 Sarah Salais Beaufort Elementary School Dancing in the Flame Special Recognition
6 Charlie Vonder Bruegge Covenant Christian School  Fire Wolf Special Recognition
6 Rebecca Williams Northwest Valley Middle School Firey Dancer Blue Ribbon
6 Brooke Wilson St John's Lutheran School The Aurora Borealis Special Recognition